Öne Çıkanlar mhp Amazon Resident Evil 2 remake Skyrim Xiaomi

Bu haber kez okundu.

2018 KPSS lisans sınav soruları - cevapları - cevap anahtarı

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin '10 gün' süreyle 2018 KPSS lisans sınav soruları - cevapları - cevap anahtarı, ÖSYM AİS sayfasında yayımlandığını açıkladı. Sınava giren üniversite mezunları 10 gün içerisinde soruları ve cevapları görebilirken, KPSS puan hesaplama üzerinden işlem yapabiliyor. Peki KPSS sonuçları, kurum tarafından hangi tarihte-ne zaman yayınlanacak? ÖSYM sonuç tarihini açıkladı.

2018 KPSS soruları, cevapları, ÖSYM giriş ve ÖSYM AİS sayfasında yayımlanırken, kurum resmi web sitesinde soruların sadece yüzde 10’unu, AİS sayfasında tüm soruları (10 gün süreyle) yayınladığını duyurdu. 22 Temmuz’da sınava giren adayları soruların hepsini görebilme imkanına sahip olurken, sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı sorgulanıyor.

ÖSYM KPSS GENEL KÜLTÜR – GENEL YETENEK – EĞİTİM BİLİMLERİ SINAV SORULARI VE CEVAPLARI

24 Temmuz 2018 tarihinde sınav soruları ve cevapları kurumun resmi web sayfalarından olan ÖSYM AİS sayfasında yayımlanırken, ÖSYM’den önemli uyarı geldi: Sınav soruları sadece 10 gün yayınlanacak. 4 Temmuz 2018 tarihinden itibaren sınav soruları ve cevapları linki kaldırılıyor. Temel Soru Kitapçığı sayfasına gitmek için tıklayınız

CEVAPLAR NASIL DEĞERLENDİRELECEK?

Sınavda yer alan her test kendi içinde değerlendirilecektir. Her testte, örneğin Genel Yetenekte, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.  KPSSP120 puanı hesaplanırken kullanılacak yabancı dil standart puanının hesaplanmasında, adayların ilgili yılın YDS İlkbahar Dönemi/e-YDS sonucu kullanılacaktır. KPSSP120 puanının hesaplanmasını isteyen adayların YDS puanlarının ortalama ve standart sapma değerleri, her yabancı dil için ayrı ayrı hesaplanacak, bu değerler kullanılarak adayların yabancı dil standart puanları hesaplanacaktır.  Bir testte, en az 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. YDS’de en az 1 ham puanı bulunmayan adayların yabancı dil standart puanı hesaplanmayacaktır. Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır. Tablo-1’deki testlerden elde edilen standart puanlar ağırlıklandırılarak hesaplanacak olan KPSS puan türleri Tablo2’de gösterilmiştir. Kamu kurum ve kuruluşları bu puan türleri arasından seçecekleri KPSS puanlarını kullanacaklardır.  Tablo-2’de gösterilen ağırlıklara göre, testlerden ve YDS puanlarından elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır. Bir aday için herhangi bir ASP’nin hesaplanabilmesi için bu adayın söz konusu ASP’nin hesaplanmasında kullanılan standart puanların tümünün olması gerekir. Adayların ASP’leri kullanılarak KPSS puanları hesaplanacaktır. KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılacaktır. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacaktır. Kamu kurum ve kuruluşları, adayları, A Grubu Kadrolar için giriş sınavlarına KPSS puanlarına göre çağıracaklar, giriş sınavı yapmayacak olan kamu kurum ve kuruluşları atamalarda doğrudan KPSS puanlarını kullanacaklardır. 

KPSS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Sonuç bilgilerinde adayların testlere verdikleri doğru ve yanlış cevap sayıları ve KPSS puanları yer alacaktır. İnternet sayfasında ilan edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde kayıtlı kimlik bilgilerinde değişiklik olan adayların, daha önce almış oldukları sınav/yerleştirme sonuçları, değişen kimlik bilgilerine göre yeniden düzenlenmez.  ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.  ÖSYM sınav takvimi içerisinde yer alan bilgilere göre sonuçlar 31 Ağustos 2018 tarihinde kurumun sonuç sayfasında açıklanacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.